PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMDEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4=

Депутати різних фракцій хочуть підвищити відповідальність НБУ перед суспільством – законопроект

У парламенті зареєстрований законопроект для забезпечення прозорості діяльності Національного банку України та підвищення його відповідальності перед суспільством (№5257).

Ініціаторами документа виступили представники Радикальної партії на чолі з Олегом Ляшком, співавторами стали представники фракцій Блок Петра Порошенка, Народний Фронт і Самопоміч.

Законопроект розроблений в рамках реалізації Стратегії розвитку банківської системи до 2020 року, яка була схвалена профільним парламентським комітетом у кінці травня.

За словами співавтора законопроекту, голови Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Сергія Рибалка, ключовою метою роботи НБУ повинно бути стале економічне зростання для підвищення добробуту всіх громадян України.

Він повідомив, що цим проектом пропонується суттєво вдосконалити положення щодо відповідальності керівників НБУ, встановити порядок їх дострокового звільнення.

– “Незалежність” НБУ не означає “безконтрольність” і “вседозволеність”! Голова Нацбанку повинен нести персональну відповідальність за результати діяльності НБУ. Визнання діяльності центрального банку незадовільною має бути підставою для дострокового звільнення керівників Нацбанку, – сказав Сергій Рибалка.

Він підкреслив, що сьогодні всі рішення в НБУ залежать від однієї людини – голови правління.

– Його відповідальність, а також підзвітність перед президентом і парламентом, які згадуються в законі, є фікцією. Простий декларацією. Голову НБУ не можна звільнити за негативну роботу – така підстава відсутня в законі. Взагалі не визначений порядок дострокового звільнення керівників НБУ. Це потрібно виправити, – заявив глава фінкомітету ВР.

– Надзвичайно важливий розвиток в НБУ внутрішньої системи “стримувань і противаг”. Конституція покладає це на Раду НБУ. Цей орган повинен не тільки розробляти основні принципи грошово-кредитної політики, а й контролювати їх дотримання. Влада більше року не може призначити Раду Нацбанку. Ми вважаємо, що рівень корупції там настільки високий, що вони бояться допустити до цієї інформації навіть лояльних людей, – сказав Сергій Рибалка.

Читайте: Кількість бідних українців збільшилася удвічі

Він підкреслив, навіть коли Рада НБУ запрацює, йому потрібно дати реальні інструменти для оцінювання роботи регулятора, оскільки сьогодні таких механізмів немає.

– Масове закриття банків призвело до катастрофічного падіння рівня довіри до системи, втрати заощаджень населення, хвилі банкрутств і неплатежів. Діяльність НБУ залишається непрозорою та закритою для громадськості і учасників ринку. Тому ряд змін стосуються підвищення вимог до інформування суспільства про діяльність центрального банку, – заявив Сергій Рибалка.

За його словами, НБУ буде зобов’язаний докладно повідомляти про підстави віднесення банку до категорії неплатоспроможних, і що він зробив, щоб цього не допустити, а також публікувати трирічну звітність такого банку.

Законопроект також передбачає обов’язок НБУ публікувати щокварталу (а при наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи – щомісяця) показники, що характеризують фінансову стійкість банківської системи, обсяги кредитування економіки і заборгованість за кредитними операціями банків. Обов’язковому оприлюдненню підлягають результати аналізу Ради НБУ щодо відповідності поточної ситуації та оперативних рішень правління з основними засадами грошово-кредитної політики.

– Ухвалення цього законопроекту дозволить створити умови для підвищення довіри населення і бізнесу до банківської системи, повернення до конструктивної економічну та фінансову політику, забезпечення взаємодії НБУ з урядом для вирішення загальнодержавних стратегічних завдань, – резюмував Сергій Рибалка.

До слова, 9 грудня усі міністри України прозвітують про боротьбу з корупцією за час їхньої діяльності в уряді.

Завантаження...
Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх