PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMDEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4=

Видатні українці. Хто зробив відкриття у сфері дослідження мозку

Факти ICTV продовжують серію публікацій про видатних людей, які народилися на території сьогоднішньої України. У цій публікації – про Володимира Беца. Саме він зробив неймовірні відкриття про будову людського мозку.

Видатні люди з терен України зібрані в книзі NOMINA. Визначний проект такого формату поданий як сторінки родинного альбому. Факти ICTV писали про унікальну книгу, якщо іще не читали – вам сюди.

Отже… Володимир Бец.

Коли ми згадуємо видатних українців і всіх, народжених нашою землею, скажемо й слова пошанування на честь видатного українського анатома й гістолога, педагога, професора Київського університету, члена багатьох наукових товариств. Ідеться про Володимира Беца.

Володимир Бец народився в селі Татарівщина поблизу міста Остра (Чернігівська область) у поважній дворянській родині. Навчався в Ніжинській та ІІ-й Київській гімназіях.

1860 року, після закінчення медичного факультету Київського університету, провадив наукові дослідження у сфері анатомії. Одночасно вивчав рідну українську історію.

Разом із Володимиром Антоновичем Бец написав та видав книжку Історичні діячі Південно-Західної Росії, котра в урядових колах була сприйнята як вияв українського сепаратизму і протест проти політики російського царату.

Тим не менш 1863 року Бец захистив докторську дисертацію про кровообіг у печінці. З 1868-го він – професор, завідувач кафедри анатомії Київського університету. Цю посаду вчений обіймав до 1889 року, коли під тиском керівництва змушений був вийти у відставку.

Але й після цього Володимир Бец приділяв увагу педагогічній роботі, не полишаючи і практичної лікарської практики.

Володимир Олексійович залишив поважну наукову спадщину, близько 50 наукових праць. Його роботи є фундаментальними науковими відкриттями й присвячені будові людського мозку: відмінностям у тонкій структурі різних його ділянок.

Читайте: Видатні українці. Хто спроектував перший реактивний літальний апарат

Праці Беца зберігають своє величезне значення і досі. Вони сприяли розвитку знань про фізіологію центральної нервової системи.

У 1870-х роках Володимир Бец зробив два фундаментальних відкриття: описав рухову зону кори головного мозку і так звані велетенські пірамідні нервові клітини, названі на його честь.

Ці дослідження він провів на дуже високому технічному рівні: анатомічні препарати, що зберігаються дотепер в Анатомічному музеї Київського медичного університету, дістали найвищу оцінку на виставці в Петербурзі 1872 року і всесвітній виставці у Відні 1873-го.

Крім проблем неврології, Володимир Бец працював над багатьма питаннями теоретичної та практичної медицини. Він вивчав будову надниркових залоз і зробив низку важливих відкриттів.

1877 року Бец також уперше провів систематичне дослідження розвитку й росту кісток.

Похований видатний вчений у Києві на цвинтарі Видубицького монастиря.

Нагадаємо, Факти ICTV також писали про Володимира Хавкіна, який винайшов вакцини проти холери та чуми.

Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх