PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMDEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4=

Фурман: Відставка Гонтаревої не врятує гривню

Ректор Київського інституту банківської справи Василь Фурман заявив, що відставка керівництва Національного банку на валютний курс не вплине в короткостроковому періоді.

Головна тема вівторка – падіння гривні. На “чорному” ринку за долар дають уже 40 грн. Голова управління Міжбанківською валютної біржі Анатолій Гулей казав “Фактам”, що НБУ не впливає на курс, а його максимум втручання в формування валютного курсу – обмеження спекуляцій.

Ректор Київського інституту банківської справи Василь Фурман продовжує тему: “Сміттєві баки під стінами НБУ чи відставка керівництва Національного банку на валютний курс не вплине в короткостроковому періоді. Війна, відсутність реформ, роздуті бюджетні витрати, включений друкарський станок, несвоєчасні дії НБУ щодо стабілізації ситуації на фінансовому ринку і, як наслідок, паніка серед вкладників банків та інвесторів, які згодні купувати долар за будь-яку ціну – ось головні причини критичного падіння гривні”, – вважає економіст.

“Однак я переконаний, що  курс має бути навіть меншим, ніж 20. При курсі 20грн/дол за рівнем ВВП на душу населення ми знаходимося на рівні африканських та латиноамериканських країн (в Україні мінімальна зарплата уже нижча, ніж в Африці. – Ред.), гаманці українців обнуляються, підприємства банкротують. Я пам’ятаю, як півроку тому прем’єр-міністр на засіданні Кабміну говорив про те, що Україна не зможе витримати валютний курс вище 12 грн/дол. І що для української економіки прийнятний курс — це 12 грн. Я з ним згоден”, – пояснює Фурман, чому долар має коштувати дешевше, ніж 20 грн.

Економіст вважає ситуацію некерованою. “Курс може бути різним. І має всі ознаки для зростання. На жаль, НБУ ніяк не впливає на курс. Вільний курс означає, по суті, не контрольований курс. Якщо проаналізувати світовий досвід, чистого плавання курсу практично ніде немає. І, як зазначає відомий український економіст Гальчинський, під час одного зі своїх виступів, зацитую,  «Перехід від регульованого курсу зразу до плаваючого, є чистим популізмом». На мою думку, в Україні доцільним було б запровадження в цьому році не вільного, а керованого плавання. Необхідно запровадити механізм валютного коридору. Мова про граничні точки валютних коливань при досягненні яких уводилися би в дію механізми інтервенцій.

Таку позицію нам потрібно відстоювати перед МВФ. Бути рівноправним суб’єктом переговорів”, – каже Василь Фурман.

Він також вважає, що дефолту не буде. “МВФ нас зможе врятувати. Але таких падінь і потрясінь, які пережила економіка та населення на початку 90-х років, не хотілось би ще раз переживати. А ми дуже недалекі від такого стану.  Реформаторам потрібно поспішати – часу вже майже немає на реформи… Довіра людей також вичерпана.

Доки не буде грошей від МВФ –  нічого кардинально не зміниться. Ситуація буде напруженою і складною. Ми з нетерпінням чекаємо чергового траншу МВФ, сподіваючись, що він врятує гривню і економіку. Частково це так, але лише частково. Стабільність економіки, гривні залежить від професійних дій Уряду і НБУ, від реформ. Підкреслю, що без реформ МВФ не врятує гривню та нашу державу”, – підсумовує Фурман.

Ростислав Буняк

Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх