PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMDEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4=

Україна – це Польща 15-20 років тому, – Павлутс

Економісти порівнюють Україну з Польщею 15-20-річної давності. Потрібно лише реалізувати потенціал, вважає екс-міністр економіки Латвії Даніелс Павлутс.

Про те, що західні економісти думають про Україну, що необхідно українським компаніям для виходу на європейські ринки й як впливає конфлікт на Донбасі на іноземних інвесторів, розповів Даніелс Павлутс, міністр економіки Латвії в 2011–2014 роках.

Даніелс — фахівець міжнародного рівня з досвідом впровадження економічних і управлінських реформ у Латвії, Косово, Україні та Молдові. Інтерв’ю відбулося напередодні приїзду Даніелса в нашу країну для участі у другому Київському міжнародному економічному форумі 8 жовтня.

Як вплине Угода про асоціацію між Україною та ЄС на українську економіку? 

Потенціал тут колосальний: Україна отримує практично рівноправний доступ до одного з найбільших споживчих ринків у світі. При цьому Євросоюз може виступати не лише в ролі кінцевого споживача українського експорту. Справа в тому, що ЄС — потужний виробник конкурентоспроможних товарів. І поставляючи туди проміжний продукт, Україна може таким чином брати участь у торгівлі з усім світом. Хоча це не скасовує того, що Україна повинна сама прагнути створювати кінцеві продукти з високою доданою вартістю.

Чи зможе Україна повною мірою скористатися новими можливостями? Якраз про це я хотів би поговорити з представниками української влади під час Київського міжнародного економічного форуму. Сподіваюся, вони розкажуть про свої плани щодо цього.

Що Ви порадите українським компаніям, які хочуть вийти на ринок ЄС?

 Усе в руках самих українських компаній. Успіх на ринку Євросоюзу залежить від їхньої здатності модернізуватися на всіх рівнях — від виробництва до менеджменту. На зустрічах з представниками компаній середнього розміру з країн колишнього СРСР нерідко на запитання «Хто у вас займається просуванням експорту в ЄС?» вони роблять круглі очі або кивають на бухгалтера (сміється). Потрібна окрема посада експорт-менеджера, цю спеціальність необхідно розвивати.

Також можу порадити українським підприємцям перед виходом у ЄС ретельно підійти до вибору, на ринках яких саме європейських країн почати просування.

Як нашому уряду створити в країні привабливий бізнес-клімат для іноземних інвесторів?

Відповідь лежить на поверхні: Україні необхідні геополітична, макроекономічна й управлінська стабілізація, поліпшення якості бізнес-середовища, реальна боротьба з корупцією.

Чи можливо розвивати економіку в умовах замороженого конфлікту на Донбасі?

Тут варто вивчити досвід інших країн, який показує, що подібні конфлікти не завжди запобігають зростанню економіки.

Звичайно, зовсім не хотілося б, щоб в Україні був довгостроковий заморожений конфлікт. Але якщо в цілому країна буде стабільною, інвестори звикнуть до ситуації. Якщо конфлікт знову не стане «гарячим», то для інвесторів куди важливіше те, як ваша влада буде керувати країною, економікою та проводити реформи. У зв’язку із цим, до речі, вітаю Україну з досягнутою домовленістю з кредиторами за зовнішнім боргом.

Яким чином дати Заходу чітке уявлення про те, що потрібно фінансувати в Україні для її справжнього відродження та зростання? Які перспективи фінансування реального сектору в рамках програм зовнішньої допомоги?

Виходячи з мого досвіду роботи  з міжнародними фінансовими організаціями, можу сказати, що справа не в тому, щоб показати, куди варто вкладати фінансову допомогу. Досвіду з розвитку перехідних економік накопичено багато. Для Заходу важливі, передусім, два чинники. По-перше, наявність з боку України здібних і мотивованих партнерів, які можуть координувати розподіл отриманої фінансової допомоги, доцільного впровадження проектів. Програми допомоги повинні впроваджувати місцеві структури, і вони зобов’язані робити це ефективно — доносити гроші до тих, кому це потрібно найбільше, де можливе зростання.

По-друге, важливу роль відіграє стабільність банківської системи країни. Кошти мають надходити до реального сектора економіки, а бувають випадки, коли банки, які є логічною ланкою при розподілі грошових ресурсів, на цих грошах «сидять». Що стосується модернізації підприємств реального сектору на західні гроші, то я раджу українському бізнесу використовувати досвід тих країн колишнього соцтабору, які пройшли через це, наприклад Польщі чи Прибалтики.

Чи можна сказати, що сьогодні спостерігається тренд перенесення виробництва з Китаю назад до Європи? І чи може Україна в цій ситуації стати «фабрикою Європи»?

Фізична відстань для постачань продукції — важливий фактор, і країни, розташовані поруч з Євросоюзом, мають у цьому перевагу в порівнянні з Китаєм і Південно-Східною Азією. Тому набирає обертів тенденція так званого nearshoring, коли європейські компанії переносять частини виробничих процесів ближче до кордонів ЄС. При цьому відбувається не просто перенесення підприємств з Китаю, а диверсифікація виробничої бази. Низка криз протягом останніх років показує, що повністю покладатися на потужності однієї лише Азії не можна..

Крім того, останніми роками вартість виробництва в Китаї зростає, і держави Східної Європи, якщо не масово, то вибірково, конкурують з китайцями. Тож у Європі вже є кілька «фабрик» — та ж Польща добре показала себе в цій якості, також Румунія та інші країни в різних сегментах.

Україна має хороший потенціал — завдяки широкій індустріальній базі, досвіду, об’єму ринку і ви можете стати однією з індустріальних баз для ЄС за умови, як я говорив вище, стабілізації, поліпшення бізнес-середовища та боротьби з корупцією.

Яка в цілому думка про Україну у західних економістів? І наскільки сьогодні є важливою тема України в міжнародному порядку денному?

Тема України була дуже гострою минулого року. Зараз же, на мою суб’єктивну думку, Близький Схід і тема біженців затьмарюють українську ситуацію. Але у порядку денному політиків українське питання залишається актуальним. Економічні експерти часто порівнюють Україну з Польщею 25 років тому. У вас були схожі стартові позиції, але саме Польща стала дивовижним прикладом стабільності та розвитку без провалів в економіці та політиці.

Україна втратила свої можливості. У цілому я згоден з тими, хто вважає, що доля Європи багато в чому вирішується сьогодні в Україні. Я бажаю вам успіхів у захисті територіальної цілісності та  роботі над поліпшенням добробуту населення. У вашої країни великий потенціал, реалізовуйте його!

 

 

 

 

Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх