PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMDEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4=

Prozorra Україна: вражаючі показники Києва (ІНФОГРАФІКА)

Київ витрачає на держзакупівлі як 4 області разом узяті.

Київ витрачає на держзакупівлі як 4 області разом узяті.

Відзначається, що столиця включилася в реформу державних закупівель ще до того, як цього зажадав закон в обов’язковому порядку, звідси і вражаючі показники міста.

Експерти найбільшої з майданчиків системи ProZorro – Zakupki.Prom.ua спільно з Факти ICTV в рамках спецпроекту Prozorra Україна аналізують регіональні особливості проведення публічних закупівель на Півночі України за 6 місяців 2016 року.

В Північний регіон увійшли 4 області: Житомирська, Київська, Сумська та Чернігівська, а також окремо від області розглядається Київ.

Найбільше тендерів, приблизно порівну як в регіоні, так і окремо в столиці, оголосила Київська міська державна адміністрація – сумарно понад 46 тис. або дві третини від усіх тендерів. Причина такої активності – рішення столичного мера закуповуватися винятково через систему ProZorro.

сс

Далі в п’ятірці організаторів торгів слідують Міністерство інфраструктури України (6% в Києві і регіоні), Міністерство енергетики та вугільної промисловості (4%) і Міністерство освіти (3,5%). Остання позиція рейтингу в регіоні і столиці відрізняється: це Чернігівська міська рада (2% від тендерів регіону) і Міністерство оборони (2% від тендерів Києва).

В динаміці оголошення торгів у першому півріччі 2016 року був пік в березні. Тут очевидний зв’язок із зобов’язанням для органів виконавчої влади та державних монополій з квітня 2016 р закуповуватися винятково через електронну систему ProZorro. Закон вступив в силу в квітні, а в березні, готуючись до майбутніх змін і практикуючись, представники влади почали активно оголошувати тендери через ProZorro.

Кількість торгів з січня по червень в окремих областях збільшилася в такий спосіб: в Київській області їх стало більше в 2,2 рази, в Чернігівській – в 15,5 рази, в Житомирській області 18,7 разів, у Сумській – в рекордні для всієї України 236 раз. У Києві кількість тендерів за півроку зросла лише в 2 рази. Проте, столиця спочатку відрізнялася високою активністю організаторів торгів, тому таке зростання – теж дуже хороший результат.

Читайте: Спецрежим ПДВ: на що розраховувати аграрному бізнесу

Сумська область перевершила всі очікування щодо динаміки, але, не дивлячись на це, кількість тендерів, організованих за півроку, виявилася не надто великою – 4,5% від загальної кількості тендерів в регіоні. Для порівняння: в Житомирській області – 2,5% від загальної кількості тендерів, в Чернігівській – 12%, а ось в Київській області – 81% (приблизно 32 тис, як і в Києві). Одна з причин цього полягає в тому, що Київська область стартувала в січні з показника в десятки разів більшого, ніж всі інші області разом узяті. 

Київська область абсолютний лідер не тільки за кількістю оголошених тендерів, але і по їх очікуваній вартості. Саме тут було найбільше високобюджетних закупівель. Їх сума перевищила 29 млрд грн (приблизно на стільки ж планувалися закупівлі і в столиці). Далі йдуть Чернігівська область з 182 млн грн, Житомирська – з 143 млн грн і Сумська – з 89 млн грн.

сс

Конкуренція і попит

В успішно завершених закупівлях Півночі середня кількість пропозицій в одному тендері – 2,82, а в Києві – 2,86. При цьому тендерів з одним учасником в Києві і регіоні було 37% і 38% відповідно. З 2-3 учасниками і в столиці, і в регіоні було 38% тендерів. А з високою конкуренцією (4 і більше пропозиції) в Києві було 25% тендерів, а в регіоні 24%.

На відміну від всіх попередніх регіонів, закупівлі з найбільшою кількістю учасників (в середньому 3,47 в регіоні і 3,67 в Києві) були з очікуваною вартістю більше 1 млн грн. Для інших регіонів такі “дорогі” закупівлі відрізнялися найнижчою конкуренцією, а столиця і Київська область, які, в першу чергу, дали такий результат, довели свій статус “центру” ділової активності в країні. При цьому в Києві найменше учасників приходило в торги з плановою сумою 50-100 тис. грн, а в регіоні – з плановою сумою 250 тис. – 1 млн грн.

У ТОП самих затребуваних товарів і послуг, які були необхідні державним установам північного регіону в першому півріччі 2016 року, за даними Zakupki.Prom.ua, потрапило медобладнання і фармпродукція, будівельні роботи і продукти харчування. 

сс

У Києві ТОП-3 такий же, тільки друга і третя позиції помінялися місцями.

 

сс

Рейтинг завершених закупівель і тих торгів, які з тих чи інших причин не відбулися – частково збігається. Найбільше невдалих тендерів в регіоні було на будівельні матеріали і конструкції (927), медичне обладнання та фармпродукції (854), а також будівельні роботи (630). А для київських закупівельників найпроблемнішими були тендери на медичне обладнання і фармпродукції (644), будівельні матеріали і конструкції (605), а також будівельні роботи (583). Серед причин такої ситуації могли бути як неринкову ціноутворення або непривабливі умови тендера, так і недостатня пропозиція з боку бізнесу.

У завершених закупівлях по регіону найбільше вдалося заощадити на продуктах харчування (290 млн грн), на будівельних матеріалах і конструкціях (62 млн грн), а також на нафтопродуктах і паливі (54 млн грн). По Києву – категорії повторюються з показниками економії в 287 млн ​​грн, 60 млн грн і 52 млн грн відповідно.

Київ і Київська область за більшістю показників залишили далеко позаду інші області регіону. І, не дивлячись на те, що Сумська область за півроку наростила кількість тендерів в сотні разів, це не дало їй шансів наздогнати лідерів. І логічно, що столиця і область показали такі результати – вони були піонерами у впровадженні реформи державних закупівель та з кожним місяцем нарощувати показники участі в торгах. Така активність відбилася і на значній економії державного бюджету, що є прикладом і стимулом наздогнати лідерів для всіх “відстаючих”.

Раніше ми повідомляли, що на західній Україні, Рівненська та Львівська області стали лідерами за найвищою часткою оголошених тендерів в регіоні – 30% і 25%.

Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх