PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLmFkdGVsbGlnZW50LmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjExL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

40 тисяч на місяць: зарплата чиновників і як побороти корупцію

Як беруть хабарі, яка ціна «вирішити» проблему, як і навіщо Україні скорочувати чиновників.

Як беруть хабарі, яка ціна «вирішити» проблему, як і навіщо Україні скорочувати чиновників – інтерв’ю з Русланом Соболем, головою Асоціації власників малого та середнього бізнесу, куратором економічного блоку Альтернативного громадянського руху «ПрОпозиція».

50% хабара можна віддавати

– 250 млрд гривень – корупційний оборот в Україні. Звідки така цифра?

– Це тіньовий обіг грошей бізнеса в цілому. Цифра озвучується вже кілька років, ми взяли її із загальнодоступних джерел.

Я не здивуюся, якщо сума більша, ніж 250 млрд. Близько 60% економіки  – у тіні. Мова про незареєстровані робочі місця, недоплачені податки, повернення ПДВ, контрабанду товарів з-за кордону.

– Відео та аудіо зйомки дачі хабарів, які дозволила законом Верховна Рада, допоможуть?

– Відео та аудіо не є доказами у суді. Є ще й відповідні регуляторні процедури. Доказом для суду є зйомка в певному форматі на певному обладнанні. Тоді треба приймати поправки в судовій системі.

Щоб зрушити з мертвої точки в боротьбі з корупцією, потрібно просто зняти відповідальність з того, хто дає хабар. І зробити йому заохочення – наприклад, держава може виплачувати близько 50% від суми хабара. Таку систему успішно застосовували в Грузії.

– Чи не забагато громадських організацій з метою боротьби з корупцією?

– Так, їх багато. Ми зараз концентруємо більшість позитивних ідей у ​​себе на платформі – Альтернативному громадянському русі «ПрОпозиція». Перші результати роботи вже є – ми розробили нову економічну програму України Business-Up, що передбачає відродження економіки через малий та середній бізнес. І згідно з цією програмою, зокрема, щоб викорінити корупцію, потрібно зменшити кількість чиновників. Або відібрати у них функції: дозвільні, регуляторні, контролюючі.

– Що змінилося після Майдану?

– Стало гірше.

– Чому тоді має стати краще?

– Ми наполягатимемо на своєму баченні, поки держава не зверне увагу.

– А якщо не зверне?

– Тоді в тіні буде не 60% економіки, а 80-90%.

Держава зараз гарячково шукає гроші. На зовнішніх ринках їх складно знайти, тому намагається загнати підприємця під мікроскоп, наприклад, впроваджуючи розрахунково-касове обслуговування. Цим наш уряд ще більше зарегульовує і підвищить контроль над підприємництвом, що незмінно призведе до збільшення корупції.

– Ви за безподаткову України?

– Я за єдиний податок, зрозумілий і прозорий. З нього повинен формуватися бюджет країни, пенсійний фонд. Я за детінізацію ринку праці. Підприємству має бути вигідно оформляти людей на роботу. Коли з нього знімуть податковий тиск, нададуть можливість платити єдиний зрозумілий податок і натомість попросять оформити всіх працівників та провести обов’язкові платежі в той же пенсійний фонд, кожне підприємство вітатиме цю ініціативу з оплесками.

70% чиновників – «на вихід»

– Скільки повинен заробляти чиновник?

– 24 роки формувалася каста чиновників як вид бізнесу. Чиновник середнього рангу сьогодні заробляє в 10 разів більше, ніж його офіційна зарплата.

– Якщо офіційно 4 тисячі…

– Тоді близько 40 тисяч гривень. Це з тих неоподаткованих грошей, які повинні працювати на економіку країни.

– Фахівець не працюватиме і за 10 тисяч – замало.

– Згоден. За нашою програмою потрібно скоротити близько 70% чиновників. Це близько 4 млрд гривень економії. Уявіть, скільки грошей вийде в «білу»: близько 125 млрд гривень – 50% від тіньової економіки зараз. Підніметься середня заробітна плата, а ВВП щороку зростатиме як мінімум на 5%.

– Мінус 70% чиновників – чи не занадто радикально?

– Чому ж? Всі ці люди повинні стати підприємцями, і не споживати, а генерувати гроші. Апарат в будь-якому випадку повинен зберігатися, адже держава вимагає управління.

У нас не перевірки, а каральні операції

– Як працює корупціонер?

– Якщо ви відкриваєте підприємство, до вас приходить, припустимо, пожежний інспектор. І однозначно знаходить порушення, адже в Україні старі правила пожежної безпеки, а нові будівлі їх переросли.

При нормальному стані речей, якщо зафіксовано порушення, підприємцю дають зрозумілий термін для виправлень. Але тільки не у нас. В Україні не перевірки, а каральні операції. Перевіряючий побачив, що провід висить якось не так – все, 1800 гривень штрафу. Дивишся, до кінця перевірки тобі нарахували вже 10 тисяч штрафу. Плюс ще тисяч 10 вартуватиме ці неполадки усунути.

Надходить логічна пропозиція «закрити очі» за половину. Людина, яка вміє рахувати гроші, розуміє, що 10 тисяч дешевше, ніж 20.

– Беруть, бо дають.

– Це частина нашої підприємницької культури, на жаль, – антисоціальне ведення бізнесу. Але бізнес розуміє, що по-іншому не можна.

– Як все виправити?

– Щоб втілити програму Business-UP, необхідно створити недержавний неприбутковий орган самоврядування підприємців за прикладом США – Адміністрацію малого та середнього бізнесу України. Це структура підприємницького самоврядування, що володіє делегованими функціями з боку держави. На основі Угоди з Кабінетом міністрів вона є головним медіатором між владою і бізнесом.

Один з пунктів програми – введення в країні на 3 роки вільної економічної зони і встановлення одного зрозумілого податку – від обороту. У нас є майстри «оптимізувати» прибуток, так що прив’язувати податок до прибутку – неправильно.

При впровадженні цієї програми економіка вийде з тіні шляхом укладення офіційних трудових договорів та оплати внесків до соціальних фондів при одночасному діючому мораторії на податкові та інші перевірки, а також на ліквідацію малих і середніх підприємств.

Тоді почнеться економічне зростання, легалізується значна частина ринку праці, і кількість нових робочих місць за нашими прогнозами складе не менше 50 тисяч.

– Розмовляли з законодавцями?

– Так. Депутати з бізнесу розуміють, про що йдеться. До речі, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) узяв на вивчення нашу програму.

– Абромавічус що сказав?

– Ми розмовляємо з міністерством економічного розвитку і торгівлі. Але є ряд складнощів. В Україні є кілька реформаторів.

Міністр економічного розвитку Айварас Абромавічус в тому числі. Але видно, що він не завжди собі господар.

Коли людина потрапляє в уряд, то піддається якомусь впливу, стає по інший бік барикади. Держава відверто боїться втратити контроль над збором податків. Так що на підтримку чиновників ми не розраховуємо. Розраховуємо на підтримку правильно думаючих реформаторів і підприємців.

Війна – це шанс

– Як скорочувати чиновників?

– Коли буде діяти вільна економічна зона з єдиним податком, бізнес почне самовідновлюватися, виводячи гроші з тіні. Оскільки відпадає потреба регулювати цей процес, чиновники автоматично будуть скорочені через непотрібність.

– 2015 рік – реально?

– Це потрібно робити вчора.

Війна на сході України ніяк не впливає на впровадження програми. Війна і реформи – мало пов’язані процеси.

Війна обмежує доступ іноземних інвесторів в Україні, але для внутрішнього підприємництва – це шанс за короткий час стати конкурентноздатним. Головне, щоб підтримала держава.

Слава Жулян.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка