Пенсійна система трьох рівнів: скільки заплатимо та коли впровадять

Уже 12 років українські політики обіцяють створити Європейську трирівневу систему, яка передбачає накопичення.  У той час –  пенсіонери змушені жити в злиднях або ж працювати до смерті.

В Україні середня пенсія – 1800 гривень, це приблизно $ 60.  Якщо додаткового підробітку немає, а діти не допоможуть –  пенсіонери приречені на злидні.

Щоб хоч трохи виправити ситуацію, МВФ рекомендує підвищити пенсійний вік – до 63  років. Та Україна вже вдавалася до цього – 2011-го року. Але це не допомогло.

На Заході вже давно працює трирівнева пенсійна система. Її легко зобразити на прикладі бутерброду. Хліб – це перший рівень, той мінімум, який забезпечує держава, другий рівень (сир) – це обов’язкові накопичення людей – додаткові щомісячні відрахування від зарплати. І третій (ковбаса) – особисті заощадження в недержавних пенсійних фондах (дивіться у сюжеті).

В Україні діє лише перший рівень. Саме тому наші пенсіонери можуть дозволити собі мізер.

Запровадити таку ж систему, як у цивілізованих країнах, неодноразово намагались і в нас. Законопроект  про обов`язкову  накопичувальну систему торік навіть внесли в парламент. Кожен працюючий українець, віком до 35 років, матиме окремий пенсійний рахунок, куди відкладатиме гроші із зарплати, спочатку 2 % , потім щороку на процент більше і так  до 7.  Але така система поки навіть не всім урядовцям подобається.

– Ця піраміда може працювати лише за однієї умови – коли у неї тверда основа. Тверда основа – це солідарна система, – говорить міністр соціальної політики України Андрій Рева.

Як зробити твердою солідарку – думають. Найкраща панацея – коли запрацює на повну економіка, а українці чесно платитимуть податки. Бо в тіні ледь не половина всього бізнесу.

А поки рятуються як можуть – дискутують чи не скоротити список професій, які достроково виходять на пенсію, або скажімо, подовжити стаж.

До слова, народжені українці у 1980-90-х не отримають пенсії.

Вгору Вгору
Вверх